Najdroższe modele laptopów: wyśrubowane funkcje, kosmiczne ceny

Na rynku dostępne są setki modeli laptopów. Od tanich z podstawowymi rozwiązaniami, przez te bardziej zaawansowane i droższe – ale nadal dostępne dla każdego – aż po najdroższe, z najbardziej odjechanymi konfiguracjami i rozwiązaniami. Te ostatnie mają też właściwą sobie cenę. Ile kosztują najdroższe laptopy dostępne na rynku i dla kogo są przeznaczone?

Kosztowne laptopy nie tylko dla graczy?

Spójrzmy prawdzie w oczy: laptop za 20-25 tysięcy a nawet 45 tysięcy złotych to nie jest maszyna dla każdego. Trudno sobie wyobrazić wydanie takiej sumy dla własnej fanaberii – no chyba że jest się milionerem, dla którego wydanie takiej sumy to nic. Bądźmy jednak realistami – dla większośc jest to bardzo duży wydatek i zwykle decydują się na niego osoby, które do czegoś potrzebują świetnej karty graficznej, olbrzymiej pojemności dysku i innych parametrów. Można powiedzieć, że najdroższe na świecie laptopy trafiają do kilku grup odbiorców: zapalonych majętnych kolekcjonerów gadżetów, programistów oraz graczy. Nie są to modele, którymi interesują się zwykli Kowalscy.

Co takiego “siedzi” w drogich laptopach?

Na cenę poszczególnych modeli składa się wiele parametrów, z których te ukryte pod obudową to tylko część. W zasadzie sama obudowa – jej kształt, materiał, z którego jest wykonana, czy też wielkość maszyny, ma znaczenie. Do tego dochodzi wyświetlacz z doskonałą matrycą, specjalne dodatki, służące np. chłodzeniu maszyny, lub też “bajery” dające zabezpieczenie przed korzystaniem przez niepowołane osoby, czy też wytrzymałe materiały.

Laptopy gamingowe

Powiedzieliśmy wcześniej, że gracze to jedna z grup, do których skierowane są drogie laptopy. Wiadomo, że modele, które wybierają fani gier, przeznaczone są właśnie do grania. Odznaczają się spektakularnymi kartami graficznymi, dzięki którym jakość obrazu zapiera dech w piersiach, zaawansowanymi procesorami czy innowacyjnym chłodzeniem. Ale przejdźmy do konkretów.

Voodoo Envy H: 171The uznawany jest za jeden z najdroższych gamingowych laptopów na świecie (choć jego cenę – około 25 tysięcy złotych – od czołówki dzieli prawdziwa przepaść. Jest niezwykle wydajny, co sprawiło, że mimo ceny jest też całkiem popularny. Wyposażony jest w procesor Intel Core 2 Extreme, 4GB of RAM, dysk twardy 250GB, kartę Nvidia Quadro FX Go 2500M, zaawansowaną kamerkę, wyświetlacz o dużej rozdzielczości i przekątnej 17 cali.

TOP 3: Luvaglio, Tulip E-go Diamond i Macbook Pro 24 karat gold

Na koniec warto wspomnieć o modelach, które pod względem ceny absolutnie nie mają równych, choć już ich parametry wcale zachwycać nie muszą. Żaden z nich nie jest już nowością, choć nadal są dostępne na rynku, a ich ceny nie zostały dotąd pobite.

Luvaglio powstał już ponad 10 lat temu, jednak jego zawrotnej ceny nie przebiła żadna inna maszyna. To zawrotne milion dolarów! Tym, co może zaskoczyć przy tej cenie, jest fakt, że nie jest to laptop o jakichś szczególnie wyśrubowanych parametrach i kosmicznych bajerach, jakich można spodziewać się po takiej cenie. Wszystko za sprawą obudowy inkrustowanej drogocennymi kamieniami. A właściwie nie tylko obudowy, bo klejnoty znajdują się też na klawiaturze oraz ekskluzywnym etui.

Jak na tak drogi, ekskluzywny sprzęt, ma on całkiem średnie cechy: przekątna 17,3 cala, ekran z podświetleniem LED i powłoką zapobiegającą odblaskom, dysk SSD 128 GB i slot na napęd Blu-Ray i kilka innych mniejszych bajerów. Nie wiadomo, ile modeli sprzedało się przez te lata, ale można przyjąć, że kilku szejków się na niego skusiło.Podobnie jest z modelami Tulip E-go Diamond oraz Macbook Pro z obudową z 24-karatowego złota. To odpowiednio drugi i trzeci najdroższy laptop świata. O ich wyjątkowości decyduje głównie kształt – może więc nie jest to coś bardzo spektakularnego.