Newsy ze świata web designu. Co nowego w projektowaniu stron?

Projektowanie stron internetowych to branża, która podlega nieustannym zmianom. Tak jak wiele innych dziedzin życia, podlega ona trendom w wielu różnych aspektach. Wiele ze zmian podyktowanych jest wymogami technologii czy względami SEO. Inne z kolei wynikają z gromadzonej wiedzy o użytkowniku sieci.

Jednym z trendów było – i nadal jest – tworzenie responsywnych stron internetowych. Potrzebę budowania stron dopasowujących się do wielkości ekranu, na którym jest wyświetlana, zauważono wraz ze wzrostem użytkowników urządzeń mobilnych. Co więcej, wraz za tym poszły też nowe algorytmy wyszukiwarek internetowych promując w wyszukiwaniach te strony, które są responsywne. Ale z jakimi jeszcze trendami mamy do czynienia?

Minimalizm i porządek

Czasy, kiedy strona internetowa z każdej strony bombardowała treścią, mnóstwem ikon, zdjęć, grafik, krzykliwą kolorystyką i czcionkami wybranymi bez konkretnego pomysłu na szczęście już dawno odeszły w niepamięć. Choć już od dłuższego czasu w web designie przykłada się wagę do doświadczeń użytkownika, a zatem ocenia przejrzystość, funkcjonalność i intuicyjność strony, to dopiero od niedawna zwraca się uwagę na to, by serwisy nie były przeładowane treścią i po prostu minimalistyczne.

To właśnie minimalizm jest jednym z najnowszych trendów w projektowaniu stron internetowych. Przejawia się on prostą – może nawet ascetyczną – formą, oszczędnością elementów i przejrzystością. Zwraca się w nim uwagę m.in. na skalowalność strony, czytelność i porządek w rozmieszczaniu lub akcentowaniu treści. Chodzi na przykład o to,

by komunikować treści i nagłówki w odpowiednich im stylom, dzięki którym odróżnienie ich będzie możliwe już na pierwszy rzut oka. Ponadto, w projektowaniu minimalistycznym dba się o logiczne rozmieszczenie różnych elementów strony. W tym celu web designerzy posiłkują się często tzw. siatką.

Layouty oparte na “siatce” są niezwykle przydatne w projektowaniu wspomnianych już stron responsywnych. Choć nie jest to żaden wymóg, to jednak siatki bardzo upraszczają tworzenie takich witryn, gdyż w responsywności dobrze zaprojektowana strona, pozbawiona zbędnych elementów, decyduje o efektywności skalowania obrazu.

Jednym z przykładów takich niezwykle minimalistycznych stron jest na przykład ekran startowy Windows 8, na którym widać harmonijnie pokładane kwadraty różnych wielkości i barw. Wszystko stwarza jednak wrażenie ładu i prostoty.

Płaski design czyli jeszcze bardziej minimalistycznie

Po raz pierwszy flat design w projektowaniu stron pojawił się już kilka lat temu. Oznacza on taki sposób komponowania strony, by miała ona jak najbardziej “płaski” wyraz – usuwa się z niej wszelkie elementy, które dają złudzenie trójwymiarowości, takie jak gradienty, cienie czy tekstury. Jest to więc w pewien sposób sprowadzenie wyglądu strony do podstaw. We flat designie uwagę koncentruje się na harmonijnym oddziaływaniu na siebie treści strony: ikon, barw czy typografii.

Jeszcze bardziej funkcjonalnie

Jednym z ważniejszych elementów, na które zwraca się uwagę w projektowaniu nowoczesnych stron internetowych, jest jej funkcjonalność, wynikająca z potrzeby wygody. Dla użytkownika strony niezwykle istotne jest, by witryna była przejrzysta, by łatwo i bez zbędnego szukania można było odnaleźć jej najważniejsze obszary czy elementy. Jak bardzo jest to istotne, zobrazować może przykład landing page’a, na którym użytkownik ma kliknąć w button, by wyrazić chęć zakupu promowanego tam produktu. Jeśli kliknięcie będzie wiązało się z poszukiwaniem źle ulokowanego na stronie przycisku, wówczas istnieje spore ryzyko, że zainteresowany po prostu zrezygnuje.

Jak widać więc, minimalizm, flat design i funkcjonalność wzajemnie się uzupełniają, tworząc spójny trend w projektowaniu stron internetowych.